İcra Takiplerindeki Yüksek Faiz Oranları


Hakkınızda icra takibi başlatıldığı oldu mu? Peki, icra dairesine ödediğiniz miktarı kontrol ettiniz mi? Özellikle telefon gibi aboneliklere ilişkin geciken ödemeler veya taksitle mal alınan firmalarca yapılan icra takiplerinde yasanın izin verdiği miktarın üzerinde faiz alınıp alınmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Zira birçok icra takiplerinde yasal sınırın üzerinde faiz uygulanmaktadır.

Yüksek Faiz ile Yapılan Ödemeleri Geri Almak Mümkün Mü?

Borcunuzu çok yüksek faiz oranlarıyla ödemiş olabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin. Geri almak her zaman mümkün!
Yapılan araştırmalarda, bazı şirketlerin alacaklarını tahsil ederken çok yüksek faizler uyguladığı görülmüştür.

Alışveriş yaptığınız yerler sizin borcunuza çok fazla faiz işleterek icra takibi açmış olabilir. Ya da icra takibi açtıktan sonra çok fazla faiz işletiyor olabilir. Ancak tüketici pozisyonunda olduğunuz için bu faizler hukuka aykırıdır.

Çünkü şirketlerin tüketicilerle olan işlemlerinde uygulayabileceği maksimum faiz oranı %18’dir. Bazı işletmeler ise (elektronik, iletişim, ev eşyaları vb.) bu kurala uymuyor. Tüketicinin aleyhine yüksek faizlerle icra takibi yoluna başvuruyor. Yani tüketici faiz miktarını kontrol etmediğinde ödemesi gereken borç miktarından çok daha fazlasını ödemeye maruz bırakılabiliyor.

İcra takiplerindeki yüksek faiz oranları için bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

İtiraz İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Uygulanan faizler, icra takibi başlatılmadan önce asıl borcunuza ilave edilerek icra takibi açılmış olabileceği gibi, icra takibi başladığı andan sonra işletilmeye başlanmış olabilir. Eğer icra takibi için ödeme emri elinize geçmiş ve henüz 7 günlük itiraz süresi içerisindeyseniz, faiz miktarına itiraz edebilirsiniz.

Peki, itiraz süresini kaçırdıysanız ?

Bunun için geç değil itiraz süresini kaçırdıysanız veya ödemeyi yaptıysanız, dava yoluyla faiz miktarının %18’e indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yüksek faiz ödendiğini nasıl anlayabilirsiniz?

Yüksek faiz oranını hesaplayabilmek için size gelen ödeme emrinde asıl alacak ve faiz olarak ayrı ayrı yazılmış olabilir. Böylece kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ancak icra takibi açılana kadar işletilen faiz asıl alacak olarak yer alan kısmın içinde yer alacağı için ayrıca hesaplanması gerekecektir. Bu hesabı borç tutarınızla size yöneltilen borç tutarı arasındaki farkın yüzde kaça tekabül ettiğine bakarak yapabilirsiniz. Ödeme yaptığınız veya yapmadığınız icra takiplerini kontrol ederek siz de fazladan faiz ödemekten kaçınabilir veya fazladan ödediğiniz faizi geri alabilirsiniz.

İcra takiplerindeki yüksek faiz oranları için bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26
09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir