İcradan Satışlarda KDV İadesi

icradan satışlarda kdv iadesi

icradan satışlarda kdv iadesi
icradan satışlarda kdv iadesi

İcra satışlarından daire almak bu dönemde popüler hale geldi ve icradan satışlarda Kdv iadesi almak için başvuranların sayısı bir hayli arttı. Açık artırmadan alınan dairelerle daha uygun fiyatlara konut sahibi olunabiliyor. Ancak yüksek KDV oranları daireleri almaktan sizi alıkoyuyor olabilir. Çoğu zaman %18 olarak hesaplanan KDV aslında birçok durumda yanlış hesaplanıyor ve hatalı olarak fazla vergi tahsil ediliyor.

İcra satışlarından alınan dairelerde fazladan ödediğiniz KDV’yi geri alabileceğinizi biliyor muydunuz? 

Evet, yanlış okumadınız. Ödediğiniz KDV’yi geri alabilirsiniz. Daire satışlarında büyük bir yanlış yapılıyor. İcra satışlarında birçok dairede %18 KDV alınırken aslında uygulanması gereken oran %1’dir. Bazı hallerde ise %8 KDV uygulanması gerekir. Ancak birçok satışta hukuka aykırı olarak %18 KDV tahsil edilmektedir. Yaygın olarak yapılan bu yanlışta aradaki %17’lik veya %10’luk farkın iadesi talep edilmelidir. Bu konuda daha fazla bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Fazla hesaplanan KDV miktarının iadesini talep edebilirsiniz. Ancak talep etmek için belirli şartların incelenmesi gerekir. 

Öncelikle 2013’ten önce yapılan evler için:

150m2’den küçük olduğunda %1 KDV uygulanır. 2013’ten önce yapılan evler için tek bir koşul vardır ve iade talep edilmelidir.

2013’ten sonra yapılan evler için ise

150m2’den küçük olmasının yanı sıra 1. Sınıf veya lüks inşaat olmamalıdır. İki şartı sağladığı takdirde iade talep edilmelidir.

Bu şartların dışında 6306 Sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşüm ile yapılan evlerin icra dairesinden açık artırma ile satıldığı hallerde de %1 KDV uygulamalıdır.

Evet, son zamanlarda sıkça duyduğumuz kentsel dönüşüm kapsamındaki evlerin icradan açık artırma ile satışında da yalnızca %1 KDV alınması gerekiyor. Eğer satın aldığınız ev bu şartlara uyuyorsa siz de fazladan ödediğiniz KDV tutarını geri alabilirsiniz. 

İcradan Satışlarda Kdv İadesi Nasıl Alınır?

Doğru bir yönlendirmeyle icra dairelerince gerçekleştirilen ihalelerden aldığınız evin KDV iadesini kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için idareye başvuru yapmanız ardından red cevabı verilmesi veya 30 gün içerisinde cevap verilmemesi üzerine vergi mahkemesinde dava açmanız gerekiyor. 

Birden fazla koşula bağlı olan bu durum ve KDV oranının sürekli yanlış hesaplanması aklınızı karıştırıyor olabilir. Doğru bir hukuk bürosuyla sürece başladığınızda siz hiç yorulmadan ciddi meblağlara ulaşabilen KDV iadenizi alabilirsiniz.

Bu Konu hakkında daha fazla bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir