NOTER VE BELEDİYE HARCI NASIL GERİ ALINIR?

Noter ve belediye harcı nasıl geri alınır?

Noter Ve Belediye Harcı Nasıl Geri Alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilen alanların harçlardan muaf olduğunu duyuyoruz. Bu harçlara kentsel dönüşüm süresince ödenen noter ve belediye harçları da dahil. Noter ve belediye harcı nasıl geri alınır? Bu sorunun cevabını öğrenmek için bu yazıyı dikkatlice okumalısınız.

Evet, noter ve belediye için ödediğiniz harçları geri alabilirsiniz. Kentsel dönüşüm süresince kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken alınan noter harcı; belediyelerce alınan ruhsat harcı, yapı kullanma izni harcı, ifraz ve tevhit harcı, asansör ruhsat harcı, kayıt ve suret harçları, altyapı kazı izni harcı, parselasyon harcı, plan proje ve tasdik harcı, zemin açma izni ve toprak hafriyatı harcı, vb. ödediğiniz noter harçlarını ve belediyelerce alınacak harçları dava açarak iade alabilirsiniz.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve bu Kanun’un uygulama yönetmeliğinde harçtan muafiyet düzenlenmiştir. Kanuna göre tüm bu işlemlerin harçlardan muaf tutulması gerekirken noterler ve belediyeler bu harçları almaya devam ediyor. Oysa yasada açıkça kentsel dönüşüm kapsamında yapılan işlemlerden vergi ve harç alınmayacağı ifade ediliyor. Hatalı olarak tahsil edilen bu vergi ve harçlar ise dava açılarak iade alınabiliyor. Harcın iadesi için idareye başvuru sürecini tamamlayıp red cevabı verilmesi veya 30 gün içerisinde cevap verilmemesi üzerine dava açmanız gerekiyor. Son 5 yıl içerisinde ödediğiniz harçları bu şekilde iade alabilirsiniz. 

Kimler İade Alabilir?

Kentsel dönüşüm bölgelerinde inşaat yapan müteahhitler ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri uyarınca arsalarını müteahhitlere vermiş mülk sahipleri noter harcı iadesini alabilir. 

İnşaat süresince belediyelerde yapılan işlemlerde ise alınan ruhsat harcı, yapı kullanma izni harcı, ifraz ve tevhit harcı, asansör ruhsat harcı, kayıt ve suret harçları, altyapı kazı izni harcı, parselasyon harcı, plan proje ve tasdik harcı, zemin açma izni ve toprak hafriyatı harcı, vb. ücret ve harçların iadesi alınabilir. 

   Bu konuda daha fazla bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir