Uçuş Gecikmesi ve İptallerinden Kaynaklı Yolcu Hakları

Uçuş gecikmesi veya iptali hepimizin başına gelmiştir, peki yolcu olarak haklarımız nedir? 17 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe giren AB 261/2004 Tüzüğü ve Yolcu Hakları Yönetmeliği yolculara birtakım haklar tanımıştır. Peki yolcu haklarımız nelerdir? Öncelikle aşağıda yer alan haklarınızdan faydalanabilmek için yurt dışı uçuşlarda uçuşunuzdan en az 60 dakika önce, yurt içi uçuşlarda ise uçuşunuzdan 45 dakika önce check-in yaptırmış olmalısınız. Check-in yaptırmadığınız bir uçuş için hak talebinde bulunamazsınız.

Uçuş Gecikmesinde Yolcu Hakları Nelerdir?

Uçağınız hiç gecikti mi? Peki bunun için tazminat alma hakkımız olduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış okumadınız UÇAĞIMIZIN GECİKMESİ sebebiyle TAZMİNAT hakkımız hatta bunun yanında belirli hizmetleri alma hakkımız bulunur. Peki nedir bu haklar? 

UÇUŞ GECİKMESİ (RÖTAR) durumunda hava yolu şirketi size havayolları yolcu hakları yönetmeliği uyarınca aşağıda sayılan hizmetleri ücretsiz olarak sağlaması gerekir.

Uçuşların mücbir sebep olmaksızın; 

 • 1500 kilometreden (1500 km dâhil) daha kısa uçuşlar için 5 saat veya daha fazla, 
 • 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 7,5 saat veya uçuş süresi 4 saat ve fazla uçuşlar için uçuş süresinin 2 katı veya daha fazla,  
 • 3500 kilometreden daha uzun (uçuş süresi 5 saat ve fazla) uçuşlar için uçuş süresinin 2 katı veya fazla tehir edilmesi halinde, tehir uçuş iptali olarak değerlendirilir. Bu durumda uçacağınız mesafe ile orantılı olarak TAZMİNAT ALMA hakkınız doğar. Nedir bu miktarlar? 
Tüm yurtiçi uçuşları100 avro
1500km’ye kadar olan yurtdışı uçuşları250 avro
1500 – 3500km arası yurtdışı uçuşlar400 avro
3500km’den fazla yurtdışı uçuşlar600 avro 


Detaylı bilgi için 05452622609 ulaşabilirsiniz.

Tazminat dışında aşağıdaki hizmetleri de havayolu şirketi size sağlamak durumundadır.

 • 2-3 saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler 
 • 3-5 saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek
 • 5 saat ve üzeri gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği. 
 • Bir veya daha fazla gece konaklama gerektiğinde, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama.
 • Havaalanı ve konaklama yeri arasındaki ulaşım,
 • Süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti.

   Sekiz saati aşan gecikmelerde havayolu şirketinden konaklama talebinde de bulunabilirsiniz. Havayolu şirketi konaklama ve konaklama yapacağınız tesise kadar ulaşım masraflarınızı karşılamak durumundadır. Bir uçuşunuzdaki gecikme bağlantı yapacağınız diğer bir uçuşunuzu kaçırmanıza neden oluyorsa uçtuğunuz havayolu şirketi mağduriyetinizi gidermek zorunda. Böyle bir durumda havayolu şirketinden size yeni bir uçuş ayarlamasını isteyebilir ya da bilet ücretinizi geri alabilirsiniz. 

Fazla satış nedeniyle  UÇAĞA KABUL EDİLMEDİYSENİZ  ilk olarak hava yolu şirketleri gönüllüler bulmaya çalışır bu gönüllülere;

   Bilet ücretinin iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi, son varış yerine güzergâh değişikliği sağlanması, uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması, seçeneklerinden biri sağlanır. 

   Peki ya iradeniz dışında uçağa kabul edilmediyseniz haklarınız nedir? Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, size iç hatlar için 100 Avro  karşılığı, dış hat uçuşlarında ise, planlanan son varış noktası hedef alınarak mesafeye göre 200 Avrodan  600 Avroya kadar olan miktarı Türk Lirası cinsinden ödemek zorundadır.

 Detaylı bilgi için 05452622609 ulaşabilirsiniz.

Uçuş İptallerinde Yolcu Hakları Nelerdir?

   UÇUŞUNUZ İPTAL EDİLDİYSE havayolu şirketi size alternatif uçuş veya iade önerisinde bulunur eğer bu teklifi kabul ederseniz havayolu şirketi size gereken kolaylıkları sağlamalı kalkış havaalanına gidecek bir yol sunmalıdır. Uçuş iptalinin size 2 saat önceden söylenmesi durumunda havayolu şirketi size yiyecek-içecek, iletişim yolu gerekirse otel ve transfer sağlama gibi hizmetleri sunmalıdır. Siz planlanan hareket zamanından 7 gün önce HABERDAR EDİLMEDİYSENİZ size önceki uçuşunuzun kalkış saatinden en fazla iki saat önce ve iniş saatinden en fazla dört saat sonra ulaşmanıza olanak veren yeni bir uçuş teklif edilmediyse, TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİPSİNİZ.  

   Tazminat miktarı uçuş mesafesiyle doğru orantılıdır. Bu tazminat miktarları promosyon ve uçuş puanınızla aldığınız ödül biletler için de geçerlidir. 

Tüm yurtiçi uçuşları100 avro
1500km’ye kadar olan yurtdışı uçuşları250 avro
1500 – 3500km arası yurtdışı uçuşlar400 avro
3500km’den fazla yurtdışı uçuşlar600 avro 

Detaylı bilgi için 05452622609 ulaşabilirsiniz.

   Yolcular, Planlanan hareket saatinden yedi günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmalarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİPTİRLER. 

   Yolcu, biletin satın alındığı hizmet sınıfından daha alt bir hizmet sınıfına yerleştirilirse,

 • 1500 kilometre veya daha kısa uçuşlar için, Bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin % 30’u yolcuya ödenir. 
 • 1500 ile kilometre arası uçuşlar için, Bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin % 50’si yolcuya ödenir. 
 • 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için, Bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin % 75’i yolcuya ödenir. 

Detaylı bilgi için 05452622609 ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir