Araç Değer Kaybı

ARAÇ DEĞER KAYBI PARA KAYBI OLMASIN

Araç değer kaybı; Son 2 yıl içinde kusurlu olmadığınız halde kaza yaptınız ve aracınız değer kaybettiyse, kaybınızı maddi olarak tazmin edebilirsiniz.Yaşanan trafik kazası sonrası aracınız mükemmele en yakın şekilde onarılsa dahi o artık hasar görmüş ve orjinalliğini yitirmiş bir araç olarak TRAMER kayıtlarına girmiş olur. Hasar kaydı 2. el fiyatlarında düşmeye sebep olacağı gibi aracınızın satışını da zorlaştırabilir. Ancak tüm bu kaybın telafisi mümkün; oluşan araç değer kaybını kazaya sebep olan kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi karşılamak zorunda. Nasıl mı? Yazımın devamında… Bu konuda daha fazla bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Motorlu araçlarda hasar değer kaybı:nedir? nasıl olur? kim sorumlu?

Ülkemiz maddi hasarlı trafik kazalarının sıkça yaşandığı bir coğrafya. Bu yüzden her araç sahibinin mutlaka en az bir defa maddi hasarlı kazaya karıştığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Ve yine aynı araç sahiplerinin kaza sonrası araçlarını elden çıkarmak istedikleri hepimizin aşina olduğu bir gerçek. Kaza sonrası tamir edilen araç elden çıkarılmaya çalışıldığında yaşanan kötü süpriz ise aracın değerinin düşmesi ve kayıtlara “hasarlı” olarak geçmesi.

Kusurlu taraflar ve kusurlu aracın sigorta şirketi değer kaybından sorumludur. Kazanın sorumluluğu “tamamen kusurlu” ya da “daha kusurlu” olan taraftatır. Bu da size kaybınızı mahkeme yoluyla tazmin etme hakkını verir.

Kusurlu sürücüden, ruhsat sahibinden veya kusurlu aracın sigorta şirketinden kaybınızı talep etmelisiniz. Ancak talep ettiğiniz takdirde zararınız karşılanır. Maalesef pek çok araç sahibi bu detayı bilmediğinden hakkını kaybediyor ve mağdur duruma düşüyor.

Motorlu araç sahiplerinin “hasar değer kaybı” kaynaklı hakları neler? Haklarınızı bilin! Hakkınızı alın! 

Her sürücünün kabusu trafik kazaları kimselerin başına gelmesini dilemeyeceğimiz elim olaylar. Gelin görün ki günümüzde en sık karşılaşılan hayat gerçeği. Haklarınızı bilirseniz başınıza gelen bu tatsız olayı olabilecek en az mağduriyetle atlatabilirsiniz. Haklarınız mı?

Şöyle anlatayım;

Eğer sizde/aracınızda hiçbir kusur yoksa, kusurlu araç sahibi ya da ruhsat sahibine dava açabilir, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz. Yine aynı koşullarda, karşı tarafın tamamen ya da daha kusurlu olduğu hallerde, hasar değer kaybınızın karşılanmasını kusurlu tarafın sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

Zaman Aşımına dikkat!

Kazanın yapıldığı tarihi takip eden 2 yıl içinde hasar değer kaybı davası açabilirsiniz. Aman dikkat, süreyi kaçırırsanız hakkınızı kaybedersiniz. Zaman geçmeden başvurun.

Oluşan hasarın tespiti için alacağınız ekspertiz raporu süreci hızlandıracaktır. Bu raporla yapacağınız başvuru hem kusurunuzun olmadığını -ya da karşı tarafın daha kusurlu olduğunu- hem de oluşan hasarı net bir şekilde ortaya koyacağından daha hızlı yol alırsınız.

Değer kaybı neye göre hesaplanır?

Uzman eksperlerin değer biçme kriterlerinin başında aracın daha önce başka bir kazadan hasarlı olup olmadığı gelir. Bunun yanı sıra aracın kilometresi, yaşı, kazada aldığı hasarın niteliği belirleyici etkenlerdir.

 Araç kiralıksa; Tüm taleplerinize ulaşım giderlerinizi de ekleyin. Kusurlu taraf, hasar değer kaybınıza ilaveten ulaşım giderlerinizi de karşılamak zorunda.

Nereye başvurmalı? Sigorta şirketine başvurabilirsiniz ya da ilgili mahkemeye veya Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuracaksız.

Başvuru için… Kazanın mağduru sizseniz hak talep edebilirsiniz. Kusurlu ya da daha kusurlu taraf olmamalısınız.

Aracınız daha önceden büyük bir kaza yapmamış ve/veya tamir-tadilat geçirmemiş olmalı. Hasar geçmişi belirleyicidir.

Hasar değer kaybınız oluştuğunda, bunun sorumlusu olan sürücünün kendisi zorunlu trafik sigortası yoksa bile hasarı karşılayabilir.

2 yıllık süre önemli; zaman aşımı sebebiyle hakkınızdan olmayın.

SONUÇ OLARAK; Hasar değer kaybı mağduruysanız yaşanan hasarı en aza indirmek için yapacağınız en doğru hamle hakkınız aramak olacaktır.

Adımlarınızı sağlam atmak için profesyonellere güvenmeniz ve yasal danışmanlık almanız süreci hızlandırır. Bu konuda daha fazla bilgi ve yardım almak istiyorsanız formu doldurarak veya 0545 262 26 09 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz. Diğer yazılarımızı okumak için bu linki tıklayabilirsiniz.

Yorum (12)

 • Semih| Ocak 15, 2020

  Merhabalar bende arac vardı bı kac kez kaza yaptım 11.11.19 da aracı sattım ama deger kaybını almadım sımdı yenı arac aldım fakat eskı aracımın deger kaybını alabılıyormuyuz

 • Merthan kösr| Şubat 15, 2020

  İyi günler aracım 2004 model 245000 km de değer kaybını alabiliyormuyum yani bir yaş ve km sınırı varmı

 • Recep| Mart 6, 2020

  Merhaba araçim kaskolu kişin buzlanmadan dolayi araç şoŕanbole yuvarlandi 21 bin tl lik hasar oluştu bunu kasko karşiladi ben araça deger kaybi alabilirmiyim

 • Mehmet karasulu| Nisan 3, 2020

  Merhaba gecen hafta aracamı vurdular deger kaybını nasıl alırım acaba

 • Alper elpe| Mayıs 23, 2020

  Merhaba az 1 saat öce parak aracıma ters yonden park ederken aracıma vurdu arka tamponda birde bagaj kapısında hasar oluştu aracımda daha önce herhangı bir hasar yoktu aracım 2015 c200 amg mercedes aracım daha 70 000 binde hasar kybını nasıl çıkartırım

 • Kadir Ören| Haziran 6, 2020

  Plâstik akşamdan değer kaybı alabiliyormuyuz

 • Hakan erden| Haziran 10, 2020

  Aracım punto 2007 model olup 204 bın km yenı kaza oldu hatalı karsı rataf kabuk edıyor sıgortadan deger kaybını alabılırmıyım arabada 3 ıle 5 bın arası hasar olustu daha onceden 3 bın tramer kaydı vardı kaza 1 gun once oldu

 • Rıza| Ağustos 18, 2020

  2018 MODEL Dacia marka aracımın değer kaybını eksik aldım bu konuda ne yapabilirim. 05530926634 telefonum teşekkürler

 • Türkay| Ağustos 20, 2020

  Merhaba, aracımla uzun yolda gece birde önüme cikan köpeğe çarptım, ve ön tampon ve plastik aksamları far ve radyatör hasar aldı yetkili serviste tamir edildi. 16700 TL hasar kaydı oldu araçta. Bu şekilde yaptığım kazadan kaynaklı araç değer kaybından faydalanabilirmiyim

 • İrfan Tuna| Ağustos 24, 2020

  Aracım 2005 model fiat multijet albea kilometre 400000 karşı taraf aracıma arkadan vurdu arka kaput tanpon değışecek değer kaybı alamazsın diyorlar lütfen bilgi

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir